Co dzieje się z ciałem po wypiciu napoju energetyzującego

Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń o niebezpieczeństwach związanych z napojami energetycznymi, wielu nadal je spożywa, zwłaszcza wśród ludzi młodych i osób w średnim wieku. Jak NAPOJE ENERGETYCZNE działają na organizm.

 

 

 

Miliony studentów i pracoholików na całym świecie codziennie spożywają napoje energetyczne lub kofeinę zmieszaną z napojem alkoholowym, aby zwiększyć swoje wyniki. Ale co właściwie dzieje się z naszym ciałem, kiedy pijemy taki napój ? Oto przewodnik krok po kroku wyjaśniający zmiany w naszym organizmie od pierwszych 10 minut do 12 dni po wypiciu tylko jednej puszki tego napoju.

Wpływ napojów energetyzujących na organizm

• Szkoda napojów energetyzujących
• Wpływ napojów energetyzujących
• Bezalkoholowe napoje energetyzujące
• Względne korzyści napojów energetyzujących
• Skład napojów energetyzujących

Warto zauważyć, że badania dowiodły, że napoje energetyzujące, podobnie jak napoje alkoholowe, mają taki sam wpływ na mózg nastolatka, jak najsilniejsze narkotyki.

Szkodliwość napojów energetyzujących

Pierwsze 10 minut po wypiciu jednej puszki napoju energetyzującego
Kofeina zaczyna przenikać do krwiobiegu.
Tętno i ciśnienie krwi zaczynają rosnąć.

Po 15-45 minutach
Jeśli wypijesz go szybko, po 15 minutach poczujesz się bardziej czujny i bardziej skoncentrowany. Ale jeśli pijesz napój powoli, efekt ten pojawi się za około 40 minut.

Po 30-50 minutach
Całkowite wchłanianie kofeiny. Twoje źrenice rozszerzają się, wzrasta ciśnienie krwi, w wyniku czego wątroba uwalnia duże ilości cukru do krwiobiegu. Receptory adenozyny w twoim mózgu są teraz zablokowane i nie masz już ochoty spać.
Twój poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, powodując skok insuliny. Wątroba reaguje na to, przekształcając cukier w tłuszcz.

Po upływie 1 godziny
Twoje ciało zaczyna odczuwać gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia). Energia szybko się kończy i zaczynasz czuć się bardzo zmęczony.
Godzinę po wypiciu napoju będziesz chciał skorzystać z toalety, a pozbędziesz się wody, która była w napoju. Ta woda została wzbogacona cennymi składnikami odżywczymi, ale zamiast być wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem, substancje te wydostały się z wodą.

Po 5-6 godzinach
W tym czasie ilość kofeiny w organizmie zmniejszyła się o połowę. W przypadku kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne okres ten może wynosić do 10 godzin.

Po 12 godzinach
W tym czasie organizm człowieka całkowicie pozbywa się kofeiny z krwi. Jednak tempo klirensu kofeiny zależy od wielu czynników, od wieku po aktywność fizyczną.

Za 12-24 godziny
Rozpoczyna się awaria. Mniej więcej dzień po wypiciu napoju energetycznego czeka Cię niemiła niespodzianka. Jeśli dana osoba często używała takiego napoju, to w tym okresie zaczyna odczuwać ospałość, wyczerpanie, pojawiają się bóle głowy i zaparcia.

Po 7-12 dniach
Badania wykazały, że w tym czasie organizm staje się bardziej odporny na regularne spożywanie określonej dawki kofeiny. Oznacza to, że w przyszłości nie będziesz doświadczać tych samych nieprzyjemnych uczuć w takim samym stopniu.

Bezalkoholowe napoje energetyzujące

Dziś każdy może kupić słodki bezalkoholowy napój energetyzujący, nawet uczeń. Podczas gdy nastolatki i osoby starsze nadal piją napoje energetyzujące, a następnie udają się do szpitala, reklamy wciąż mówią o tym, jak ten lub inny napój ożywia i inspiruje.

Lekarze wielu krajów, od dawna ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z takimi napojami, że napoje energetyzujące powodują problemy z układem sercowo-naczyniowym, potencją, mogą powodować bezsenność i szybko wyczerpują rezerwy energetyczne organizmu.
Cóż, jeśli zmieszasz taki napój z alkoholem, sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej. Ta mieszanka może prowadzić do nieregularnego bicia serca, drgawek, a nawet niewydolności nerek. Warto zauważyć, że wielokrotnie odnotowywano zgony po spożyciu napojów energetyzujących z alkoholem.

Względne korzyści napojów energetyzujących

1. Przez krótki czas osoba otrzymuje ładunek żywotności i energii.
2. Można wybrać napój o dużej zawartości kofeiny lub z dużą ilością witamin i węglowodanów. Pierwsza pomaga radzić sobie z sennością, druga zwiększa poziom wytrzymałości podczas wysiłku fizycznego.
3. Witaminy w takich napojach mogą stymulować procesy życiowe w organizmie człowieka, a glukoza może szybko dostać się do krwiobiegu i dostarczyć energię do mięśni i mózgu.
4. Dzięki wygodnemu opakowaniu napoje energetyzujące można zabrać ze sobą w każde miejsce i wypić praktycznie wszędzie. Dla niektórych mogą zastąpić filiżankę kawy.
5. Większość puszek napoju energetycznego o pojemności 250 ml zawiera 80 miligramów kofeiny, czyli mniej niż 400 miligramów dozwolonych przez lekarzy. Kawa może zawierać więcej kofeiny niż napój energetyzujący (średnio około 300 miligramów).

Dlaczego napoje energetyzujące są szkodliwe?

1. Jeśli wypijasz więcej niż 2 puszki napojów energetyzujących dziennie, ciśnienie krwi może znacznie wzrosnąć, a także poziom cukru we krwi. W rezultacie nadciśnienie i cukrzyca.
2. Ponieważ zgony po spożyciu napojów energetyzujących zostały oficjalnie zarejestrowane w Europie, w niektórych krajach można je kupić tylko w aptekach.
3. Witaminy w napojach energetyzujących nie tworzą zbilansowanego kompleksu.
4. Jeśli dana osoba cierpi na choroby serca, naczyń krwionośnych, układu nerwowego, trzustki lub wątroby, wówczas stosowanie napojów energetyzujących tylko pogorszy sytuację. To samo dotyczy osób, które mają predyspozycje do powyższych chorób.
5. Sam energetyk nie daje energii, ale otwiera kanały ciała, które zawierają wewnętrzne zasoby. W wyniku wykorzystania zapasów energii organizm jest wyczerpany, osoba może odczuwać nadmierne podniecenie nerwowe, a przy częstym stosowaniu zwiększa się zmęczenie, pojawia się bezsenność, drażliwość, osoba jest bardziej podatna na załamania nerwowe i depresję.
6. Przy regularnym stosowaniu napojów energetyzujących organizm przyzwyczaja się do kofeiny iw końcu prosi o większą dawkę, a duża dawka kofeiny wyczerpuje organizm i zachęca do częstego oddawania moczu, co z kolei usuwa z organizmu sole (w dość dużej Tom).
7. Wysokie stężenie witamin z grupy B może prowadzić do naruszenia układu nerwowego, przyspieszenia bicia serca, drżenia kończyn oraz silnego osłabienia organizmu.
8. Dawka aminokwasów tauryny i glukuronolaktonu w jednej puszce napoju energetyzującego 500-krotnie przekracza dzienną normę. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że są one spożywane wraz z kofeiną, to taka mieszanka może doprowadzić ludzki układ nerwowy do silnego wyczerpania.
9. Kofeina i inne składniki napojów energetyzujących podrażniają ścianę żołądka, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i zapalenia żołądka.
10. Napoje energetyzujące są bogate w cukier, a przez to kalorii. Kofeina jako środek pobudzający może powodować niepokój, nudności, odwodnienie i przyspieszenie akcji serca.
11. W latach 2007–2014 w samych Stanach Zjednoczonych liczba osób hospitalizowanych z powodu spożywania napojów energetyzujących podwoiła się. Dane te zostały udostępnione przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA), która jest częścią amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.

 

Skład napojów energetyzujących

* Podstawą każdego takiego napoju jest kofeina
– Istnieją również ekstrakty z guarany, herbaty lub mate, które zawierają również kofeinę.
– Czasami producent inaczej nazywa kofeinę: mateinę lub teinę, ale tak naprawdę jest to ta sama kofeina.
– Inne stymulanty, takie jak teobromina i teofilina, które są homologami tej samej kofeiny.
* Karnityna.
Ten składnik przyczynia się do szybkiego utleniania kwasów tłuszczowych. Oznacza to, że poprawia ogólny metabolizm w naszym organizmie. W rezultacie poziom zmęczenia mięśni u człowieka spada.
* Tauryna.
Niektórzy uważają, że ten składnik napojów energetycznych, gromadząc się w tkankach mięśniowych, prowadzi do poprawy funkcji mięśni (i serca). Jednak eksperci medyczni twierdzą, że tauryna nie ma żadnego wpływu na mięśnie. Mimo to w jednym słoiku energii jego objętość może wynosić od 400 do 1000 mg. To nasuwa pytanie: dlaczego w takim razie jest potrzebny?
* Istnieją również witaminy (w szczególności witaminy z grupy B), takie jak węglowodany (glukoza, sacharoza).
Warto zaznaczyć, że witaminy z grupy B są potrzebne organizmowi, a jeśli odczuwasz ich brak, organizm Ci o tym powie. Ale nadmiar tych witamin (które mogą dać napój energetyzujący) trudno uznać za korzystny dla ludzi.

 

 

 

 

Źródło: infoniac.ru