Dlaczego optymiści śpią lepiej

Optymizm może prowadzić do lepszego snu, zapobiegając skutkom stresu, a tym samym poprawiając mechanizmy radzenia sobie. Możliwe, że optymiści spędzają mniej czasu w łóżku próbując uspokoić myśli, co ułatwia im rozpoczęcie drzemki.

 

 

 

Optymizm wiąże się z poprawą zdrowia fizycznego i psychicznego, a jedną z przyczyn może być jego rola w poprawie snu. W badaniu przeprowadzonym na 3548 osobach najbardziej optymistyczni ludzie mieli lepszy sen , co pokazało, jak ważne jest pozytywne nastawienie do życia dla dobrego nocnego wypoczynku. Chociaż powód, dla którego optymizm prowadzi do lepszego snu, nie został ujawniony w tym badaniu, naukowcy z University of Illinois zasugerowali, że może to być związane z odzwierciedlaniem skutków stresu, prowadząc do lepszych mechanizmów radzenia sobie. Innymi słowy, optymiści mogą spędzać mniej czasu w łóżku, odpędzając myśli, co ułatwia ich zasypianie.

Optymiści lepiej śpią

Optymiści są bardziej skłonni do aktywnego rozwiązywania problemów i interpretowania stresujących wydarzeń w bardziej pozytywny sposób, skracając czas trwania niepokoju i refleksji podczas zasypiania i podczas całego cyklu snu” – powiedziała w komunikacie prasowym autorka badania Rosalba Hernandez.

Badanie rozpoczęło się od pomiaru poziomu optymizmu uczestników za pomocą 10-elementowej ankiety, która zawierała stwierdzenia takie jak „Zawsze optymistycznie patrzę na swoją przyszłość” i „Nie spodziewam się, że sprawy potoczą się po mojej myśli”. Następnie uczestnicy oceniali, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniami, używając pięciostopniowej skali.

Jakość i czas trwania snu były również monitorowane za pomocą danych od samych uczestników, w tym liczby godzin snu w ciągu nocy, trudności z zasypianiem i objawów bezsenności (niektórzy uczestnicy nosili monitory aktywności do śledzenia danych dotyczących snu).
Optymizm był istotnie powiązany z poprawą snu, a każdy wzrost na skali optymizmu wiązał się z 78% zwiększeniem prawdopodobieństwa bardzo dobrej jakości snu.

Pacjenci z najwyższymi wynikami w zakresie optymizmu mieli również o 74% większe prawdopodobieństwo braku objawów bezsenności, mniejszą senność w ciągu dnia i większe szanse na uzyskanie wystarczającej ilości snu (sześć do dziewięciu godzin snu w nocy). Hernandez wyjaśnił w komunikacie prasowym:

Brak zdrowego snu jest problemem zdrowia publicznego, ponieważ słaba jakość snu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ryzykiem otyłości, nadciśnienia tętniczego i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Predysponowany optymizm – wiara, że w przyszłości wydarzy się coś dobrego – stał się dobrem psychologicznym o szczególnym znaczeniu dla przeżycia wolnego od choroby i promocji zdrowia”.

Pozytywne cechy osobowości wiążą się z lepszym snem

Wiele wcześniejszych badań łączyło również pozytywne cechy osobowości, w tym optymizm i poczucie własnej wartości, z lepszym snem. W jednym badaniu, w którym wzięło udział 1805 osób dorosłych w wieku od 30 do 84 lat, osoby z bezsennością uzyskały niższy optymizm i poczucie własnej wartości.
Ponadto osoby o niższym optymizmie i poczuciu własnej wartości częściej spały sześć godzin lub mniej każdej nocy (krótki sen) lub więcej niż dziewięć godzin każdej nocy (sen dłuższy).

Związek między pozytywnymi cechami osobowości a odpowiednim snem pojawił się nawet po rozważeniu związku między złym snem a depresją. Wyniki były podobne w badaniu z udziałem dzieci, które wykazało, że zdrowy czas snu wiąże się z optymizmem.

Naukowcy wyjaśnili:

Postawa przypominała odwrotną krzywą J, więc dzieci, które spały w środku, uzyskiwały więcej punktów na skali optymizmu niż te, które spały stosunkowo mało. Ponadto dzieci z krótszą latencją snu zdobywały więcej punktów optymizmu i miały zwykle wyższą samoocenę”.

W innym badaniu studentów college’u przyjrzano się związkom między snem, optymizmem i nastrojem i odkryto „złożony związek” między nimi. Osoby z tendencją do pesymizmu były również bardziej narażone na lęk i więcej oznak napięcia, co miało niekorzystny wpływ na sen. Z kolei zły sen szkodził optymizmowi, jednak skowronki zdawały się być w stanie mu się oprzeć.

„Podsumowując, optymizm i jakość snu były wzajemnie przyczyną i skutkiem. Jak wynika z badania, obniżony nastrój częściowo wyjaśnia wpływ jakości snu na optymizm, podczas gdy objawy lęku i stresu były mechanizmami łączącymi optymizm z jakością snu.

Korzyści z optymizmu wykraczającego poza sen

Zdolność do optymizmu, definiowana jako „uogólnione oczekiwanie, że wydarzy się coś dobrego”, chroni przed chorobami układu krążenia (CVD) w taki sposób, że zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Główna autorka, Julia Boehm, zauważyła w komunikacie prasowym, że pozytywny wynik nie jest niczym negatywnym:

Brak negatywu to nie to samo, co obecność pozytywu. Okazało się, że czynniki takie jak optymizm, zadowolenie z życia i szczęście były związane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, niezależnie od wieku, statusu społeczno-ekonomicznego, palenia czy wagi.
Na przykład u najbardziej optymistycznych ludzi ryzyko pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego zostało zmniejszone o około 50% w porównaniu z mniej optymistycznymi rówieśnikami”.

Optymizm wiąże się również ze wzrostem średniej długości życia, a wzrost jego poziomu wiąże się z mniejszym ryzykiem zgonu. W rzeczywistości optymizm wiązał się z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób przewlekłych, w tym raka, chorób serca, udaru i chorób układu oddechowego oraz infekcji.

Ponadto optymizm wiąże się również z następującymi korzyściami zdrowotnymi:

• Zdrowszy profil lipidowy
• Niższe poziomy markerów stanu zapalnego
• Wyższe poziomy przeciwutleniaczy serwatki
• Lepsza odpowiedź immunologiczna
• Zdrowa funkcja wegetatywna
• Wyższe poziomy zmienności tętna

Doświadczanie dobrego samopoczucia emocjonalnego, pozytywnego nastroju, radości, szczęścia, energii i innych miar „pozytywnego afektu” wraz z pozytywnymi cechami, takimi jak zadowolenie z życia, optymizm i nadzieja oraz poczucie humoru, również wiąże się ze zwiększeniem przeżycia u zdrowych ludzi , w tym ze spadkiem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia.
Ponadto osoby z chorobami, w tym niewydolnością nerek i HIV, a także pozytywnym samopoczuciem psychicznym, również obniżyły wskaźniki śmiertelności, co dodatkowo sugeruje, że szczęście może faktycznie chronić twoje zdrowie fizyczne.

Możesz nauczyć się być bardziej optymistycznym.

Uważa się, że skłonność do optymizmu może częściowo wynikać z genów. (jedno badanie wykazało, że optymizm jest w około 25% dziedziczny), ale można też stać się bardziej optymistycznym.
W jednym z przykładów naukowcy poprosili uczestników, aby opisali swoje najlepsze ja w 15 minut, a następnie przez pięć minut używali wyobrażeń o oczekiwanych przyszłych pozytywnych wynikach.

W porównaniu ze scenariuszem kontrolnym, manipulacja pozytywnym myśleniem o przyszłości skutkowała większym wzrostem pozytywnego wpływu i oczekiwań dotyczących przyszłości, pokazując, że „prezentowanie pozytywnej przyszłości może w rzeczywistości zwiększyć oczekiwania wobec niej”.

Inną prostą optymistyczną interwencją jest przemyślenie trzech rzeczy, na które czekasz jutro . Kiedy robisz to regularnie, powiedzmy przed snem, może to prowadzić do zmniejszenia pesymizmu i wyczerpania emocjonalnego.

Uważność to kolejne narzędzie zwiększania optymizmu. Praktyka „uważności” oznacza, że aktywnie zwracasz uwagę na chwilę obecną, w której się znajdujesz. Zamiast pozwalać umysłowi błądzić, kiedy jesteś świadomy, żyjesz chwilą i pozwalasz rozpraszającym lub negatywnym myślom przejść przez twoją świadomość bez ugrzęźnięcia w ich emocjonalnych konsekwencjach.

Jedno z badań wykazało, że praktyka uważności pomogła pracownikom w stresującej pracy zmienić aktywność mózgu na bardziej leworęczną (związaną z pozytywnym nastrojem).

Wskazówki dotyczące zwiększania uważności obejmują:

• Idąc, dostrajaj się, jak porusza się Twoja waga i jak poruszają się nogi. Mniej skupiaj się na tym, dokąd się wybierasz.
• Nie myśl o tym, że musisz stale zajmować się biznesem. Poświęć trochę czasu, aby po prostu być.
• Kiedy twój umysł pogrąży się w kontemplacji, delikatnie przywróć go do oddechu.
• Zwróć uwagę, jak umysł uwielbia nieustannie oceniać. Nie lekceważ tego. To nie jest to, kim jesteś.
• Ćwicz słuchanie bez oceniania.
• Zwróć uwagę na to, gdzie zazwyczaj się „wyłączasz” (np. Prowadzisz samochód, wysyłasz e-maile lub sms-y, surfujesz po Internecie, karmisz psa, mycie naczyń, mycie zębów). Ćwicz zwiększanie świadomości w tej czynności.
• Spędzaj czas na łonie natury.

Technika Emocjonalnej Wolności (EFT), psychologiczna technika akupresury, to kolejne narzędzie, które można wykorzystać do zwiększenia optymizmu. Świetnie nadaje się do pokonywania negatywnych emocji i ograniczania przekonań, które mogą przytłoczyć pozytywne nastawienie do życia.

Dlaczego problemy ze snem należy rozwiązać od razu

Jeśli masz problemy ze snem, niezależnie od tego, czy uważasz się za optymistę, czy nie, ważne jest, aby rozwiązać ten problem jak najszybciej. Brak snu wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi, w tym depresją, cukrzycą, otyłością i problemami z sercem.
Sen jest nawet związany z subkliniczną miażdżycą tętnic, wczesnymi stadiami twardnienia i zwężenia tętnic. W jednym badaniu osoby, które spały mniej niż sześć godzin w nocy, były o 27% bardziej narażone na rozwój subklinicznej miażdżycy niż ci, którzy spali siedem lub osiem godzin na dobę.

Jeśli masz problemy z osiągnięciem tego czasu trwania lub często budzisz się w nocy, czas podjąć kroki w celu poprawy snu. Jeśli określasz siebie jako pesymistę, wspólna praca nad optymizmem może ci pomóc, ale powinieneś również zwrócić uwagę na dobrą higienę snu:

• Upewnij się, że śpisz w całkowitej ciemności , ponieważ światło (nawet z lampki nocnej lub budzika) może zakłócać twój wewnętrzny zegar i produkcję melatoniny i serotoniny, przerywając tym samym sen.
• Rano jasnoniebieskie nasycone światło sygnalizuje twojemu ciału, aby się obudził. W nocy, gdy słońce zachodzi, ciemność powinna nakłaniać ciało do snu. Utrzymuj chłodną temperaturę 60-68oF i pozbądź się pól elektromagnetycznych (EMF). Najlepiej, jeśli w nocy w sypialni wyłącza się prąd i Wi-Fi.
• Warto też iść wcześniej spać i pomyśleć o oddzielnej sypialni, jeśli partner przeszkadza Ci w zasypianiu.

Więcej wskazówek znajdziesz w 33 Sekretach zdrowego snu, gdzie znajdziesz wyczerpującą listę strategii poprawiających sen.

 

 

Źródło: russian.mercola.com