Jak zrozumieć, że trening się nie powiódł

Bardzo trudno jest samodzielnie ocenić wyniki treningu. Często miłośnicy fitnessu litują się i nie dają z siebie wszystkiego, a wręcz przeciwnie, starają się zbyt mocno i ostatecznie wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Aby znaleźć środek między tymi dwoma skrajnościami, musisz nauczyć się oceniać trening nie tylko emocjonalnie, ale także praktycznie.

 

 

Jak nie powinno być

Po treningu nie powinieneś czuć się całkowicie przytłoczony. Od razu rezerwujemy, że nie dotyczy to początkujących w fitness, którzy starają się od razu docenić pierwszy tydzień treningu. Konieczne jest dobre oszacowanie skuteczności treningu po tym, jak stały się w tobie nawykiem lub po długim okresie aktywności fizycznej jednego rodzaju, a następnie zdecydowałeś się spróbować czegoś nowego i zmienić zajęcia. Początkujący po pierwszym tygodniu treningu mogą naprawdę czuć się przytłoczeni, ale w drugim tygodniu zwykle znika.

Jeśli po lekcji śpisz źle i sporadycznie, czujesz się wyczerpany i tak zmęczony, że nie chcesz nic robić, oznacza to, że jesteś przepracowany. Niedociążenie jest trudniejsze do rozpoznania, ponieważ nawet niewielka aktywność ma dobry wpływ na samopoczucie, ale teraz dowiemy się, jak można to ustalić.

Puls i trudność

Najłatwiejszy sposób ustalenia poziomu postrzeganego obciążenia na podstawie tętna. Niestety metoda określania złożoności w dziesięciopunktowej skali wrażeń nie działa zbyt dobrze – należy do niej dołączyć doświadczonego trenera. Bardzo często nie doceniamy siebie i ustawiamy poziom trudności ćwiczenia, na przykład na 8 na 10, podczas gdy trener z boku łatwo zauważy, że jest to tylko 5 na 10 – i jesteś w stanie dać z siebie wszystko. Ale jeśli profesjonalny trener współpracuje z tobą, na przykład w Fitness Arena , nie będziesz musiał sam sprawdzać skuteczności treningu – to on określi.

Sprawdź swoje normalne tętno za pomocą licznika lub czujnika tętna. Monitory tętna są często na popularnych symulatorach, więc nie jest to obarczone zakupem dodatkowego sprzętu. Istnieje wiele formuł, za pomocą których można znaleźć maksymalne dopuszczalne tętno, a wiele z nich wymaga obliczeń. Z reguły na dobrych symulatorach znajdują się wskazówki, jak obliczyć efektywny poziom obciążenia według tętna dla twojego wieku. Najprostszą (a jednak niedoskonałą) formułą jest odjęcie wieku od 220, jeśli jesteś mężczyzną, i 226, jeśli jesteś kobietą. Wynikowa liczba to maksymalne tętno podczas treningu, którego zazwyczaj nie zaleca się. Najlepiej jest pracować w granicach 60-70% tej liczby.

Mięśnie

Nawet jeśli nie uczęszczamy na trening siłowy, ale na inny rodzaj sprawności, wpływa to przede wszystkim na nasze mięśnie. Dobrze rozwinięte mięśnie gwarantują sukces podczas treningu. Dlatego to od nich możesz zrozumieć, jak dobrze sobie dziś poradziłeś. W wizjerze przed lustrem najprawdopodobniej nie można tego ustalić. Dlatego istnieją dwa dobre sposoby, aby dowiedzieć się, jak dziś pracowały Twoje mięśnie. Oczywiście warto sprawdzić tylko te grupy mięśni, które aktywnie uczestniczyły w treningu.

Pierwszy sposób jest fizyczny. Poczuj je. Napięte mięśnie puchną lekko, bardzo często temu procesowi towarzyszy uczucie pieczenia, a po kilku godzinach – zrelaksowane zmęczenie.

Drugi sposób jest wizualny. Zrób zdjęcie potrzebnych mięśni przed treningiem, a następnie po nim. Tyle, że różnica nie jest widoczna w lustrze, ale na zdjęciu jest oczywista.

Odzyskiwanie

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w stanie przesadzić i poprowadzić się do treningu, aż do całkowitego wyczerpania, spróbuj śledzić, jak szybko przywracane jest oddychanie i tętno po ćwiczeniach o średniej intensywności. Jeśli zajmie to więcej niż minutę, możesz poddać recyklingowi.

Po treningu

Apetyt, sen i euforia to trzy przyjemne czynniki, które wskazują na dobre ćwiczenia.

Apetyt nie przychodzi z jedzeniem, ale bezpośrednio po treningu. Jest to logiczny proces – mięśnie ciężko pracowały i „zjadły” zapas cukru z tkanki tłuszczowej, teraz organizm musi zrekompensować utratę. Staraj się dobrze jeść. Ale jeśli nie masz ochoty na jedzenie, najprawdopodobniej masz za mało pracy.

Spokojny sen z szybkim zaśnięciem jest szczególnie zauważalny po wieczornych treningach. Po poranku oczywiście nikt nie zasypia na biurku, zasypiając ze zdrowym snem. Jednak nawet wieczorem podczas porannego treningu zasypianie będzie łatwiejsze i szybsze.

Wreszcie, po treningu w ciągu dnia odczuwamy nadmiar energii, lekkości i przyjemności. W tym celu warto powiedzieć dzięki hormonom. Dobry trening pozwala uwolnić hormony przyjemności, które dodają nam siły i lekkości. W przypadku zbyt małego treningu nie mają czasu się wyróżniać, a jeśli są zbyt wyczerpujące, po prostu nie mogą poradzić sobie z poziomem zmęczenia ciała.

 

 

opracowanie:  jeremiasz o.

Żródło: 4brain.ru