Jest to różnica między ciśnieniem „górnym” i „dolnym” – Wyjaśnimy jasno.

Ciśnienie krwi jest ważnym wskaźnikiem naszego zdrowia. To według niego eksperci oceniają jak prawidłowo działa układ sercowo-naczyniowy i czy cały organizm jest w dobrej kondycji.

 

 

Jeśli ciśnienie osoby zaczyna regularnie rosnąć lub spadać poniżej normy, oznacza to, że w ciele zachodzą pewne patologiczne zmiany, które już zaczęły mieć negatywny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Najbardziej nieprzyjemne jest to, że jeśli nie zaczniesz podejmować działań na tym etapie, to wcześniej czy później ta sytuacja wywoła zawał serca lub udar.

Co to jest ciśnienie krwi (BP)?

Ciśnienie krwi to naturalny proces wywierania ciśnienia krwi na ściany naczyń krwionośnych, naczyń włosowatych, żył i tętnic. Jeśli dana osoba jest całkowicie zdrowa nie zauważa jak krew krąży w jego ciele, ale jeśli coś jest nie tak z ciałem, odczuwalne są różne objawy.

Zobaczmy, dlaczego tak się dzieje.

Krew w ludzkim ciele jest cały czas w ruchu. Nawet gdy osoba odpoczywa, nadal krąży w tętnicach i żyłach. Gdy tylko dotrze do komór serca następuje skurcz mięśnia sercowego, krew zostaje wrzucona do naczyń pod ciśnieniem i zaczyna je szybko wypełniać, wywierając nacisk na ich ściany.

Jeśli na tym etapie na naczynia zostanie wywierany większy lub mniejszy nacisk niż to konieczne, osoba zaczyna odczuwać nieprzyjemne objawy.

Zatem ciśnienie krwi zależy bezpośrednio od tego, jak często i z jaką siłą mięsień sercowy kurczy się. Dlatego jeśli zauważysz odchylenie w tym lub innym kierunku, sprawdź czy masz problemy z sercem. Jeśli badanie wykaże, że działa prawidłowo, zacznij szukać innych przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania układu naczyniowego.

Ciśnienie skurczowe (górne) to maksymalne ciśnienie krwi w momencie, gdy mięsień sercowy wypycha krew z serca.

Ten wskaźnik pomaga nam wiedzieć, jak często bije nasze serce. Jeśli wszystko jest z nim w porządku, górne wskaźniki nie przekroczą 110-130 jednostek.

Im starsza osoba, tym wyższa będzie jego presja: na przykład dla 55-letnich mężczyzn i kobiet po 40 jest uważane za normalne.
Ciśnienie rozkurczowe (niższe) to siła ciśnienia krwi na ścianach tętnic w momencie, gdy mięsień sercowy całkowicie się rozluźnia po skurczu.

Ponadto ten wskaźnik pomaga nam dowiedzieć się, ile krwi krąży w naszych żyłach i tętnicach. U całkowicie zdrowej osoby wskaźnik ten może wynosić od 65 do 80 jednostek.

Tak duża różnica wskaźników wynika z ogólnego stanu organizmu. Jeśli naczynia są wystarczająco elastyczne i mają dobry ton, to z reguły wskaźniki ciśnienia rozkurczowego są utrzymywane na poziomie około 75-80 jednostek.

Tempo różnicy między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.

Każdy dorosły wie, że ciśnienie krwi ze wskaźnikami 120/80 jest uważane za idealne. Jeśli wykonasz proste obliczenia matematyczne, możesz zrozumieć, że zwykle różnica będzie wynosić około 40 jednostek .

Jeśli różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym wzrośnie do 65 jednostek, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych gwałtownie wzrośnie. Ponadto nie do końca prawidłowa praca serca i naczyń krwionośnych zaczyna bardzo szybko zużywać ściany żył i tętnic, a to zaczyna prowokować przedwczesne procesy starzenia.

Jeśli występują problemy zdrowotne, różnica między dolnym i górnym ciśnieniem może wzrosnąć do 45 lub zmniejszyć do 35 jednostek.

Dzięki takim wskaźnikom organizm również może prawidłowo funkcjonować – jednak niektóre osoby mogą stać się nadmiernie senne.
W przypadku osób starszych różnica między górnym a dolnym ciśnieniem krwi może wynosić 50 jednostek. Wynika to z naturalnego zużycia tkanek w organizmie, a ściany naczyń krwionośnych i tętnic stały się mniej elastyczne.

Wnioski.

• Idealna różnica między ciśnieniem górnym i dolnym wynosi 40 mm Hg. Jednak małe odchylenia od normy (30-50 mm Hg. Art.) Też nie grożą niczym szczególnym.
• Jeśli ta wartość spadnie do 20 jednostek lub mniej, a jednocześnie czujesz się względnie wesoły, najprawdopodobniej ciśnienie zostało zmierzone nieprawidłowo. Podobna różnica między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym występuje tylko w sytuacjach krytycznych, gdy osoba z reguły jest już w szpitalu.
• A gdy przeciwnie, wartość między górnym a dolnym ciśnieniem przekracza 60 jednostek, oznacza to, że jesteś narażony na dolegliwości serca i powinien znajdować się pod stałym nadzorem specjalisty.

 

 

Źródło: lifter.com.ua