Kiedy skóra zacznie się starzeć i jak o nią dbać, aby stało się to później

Wraz z wiekiem zmieniamy się i uczymy się akceptować siebie jako trochę innych. Pielęgnacja skóry zależy również od samoświadomości – możesz walczyć ze zmianami związanymi z wiekiem lub po prostu je obserwować i ograniczyć się do delikatnej podstawowej pielęgnacji. Porozmawiajmy o obu opcjach, a także o tym, co dokładnie dzieje się ze skórą wraz z wiekiem.

 

 

W jakim wieku zaczyna się starzenie się skóry?

To samo dla wszystkich liczb nie ma . Zależy to od genów, płci oraz nawyków pielęgnacyjnych i stylu życia.

Według naukowców poziom kolagenu spada o 1% rocznie po 20 latach. Wraz z nadejściem menopauzy proces ten jest znacznie przyspieszony, ale u niektórych osób skóra wygląda na elastyczną nawet po pięćdziesiątce – mają „dobre geny”.

Starzenie się skóry u mężczyzn i kobiet przebiega na różne sposoby. Z powodu utraty kolagenu kobiety w okresie menopauzy wyglądają na starsze niż ich mężczyźni. Naukowcy odkryli, że w ciągu pierwszych pięciu lat po zakończeniu miesiączki skóra kobiety traci 30% tego białka. Bez kolagenu twarz wydaje się tracić ramę i zwiotczenie – to nie zdarza się u mężczyzn.

Jakie są oznaki starzenia się skóry?

Mówiąc najprościej, staje się bardziej sucha i cieńsza. Wynika to z utraty białek skóry, tłuszczu podskórnego i wilgoci.

Skóra składa się z trzech warstw, a każda z nich zmienia się na swój sposób wraz z wiekiem.
Warstwa powierzchniowa, czyli naskórek, z wiekiem staje się cieńsza. Z tego powodu skóra może wyglądać jak arkusz pergaminu, przez który widoczne są naczynia krwionośne.
Warstwa głębsza – skóra właściwa – składa się z białek kolagenu i elastyny. Wraz z substancjami płynu międzykomórkowego odpowiadają za elastyczność skóry i jej nawilżenie. Z biegiem lat procent białek spada przez co twarz traci swój koloryt i staje się bardziej sucha.
Związane z wiekiem zmiany występują również w tłuszczu tkanki podskórnej: ilość tłuszczu zmniejsza się , owal twarzy „pływa” i pojawiają się zmarszczki.

Czy plamy starcze na skórze, sieci naczyniowe (pajączki) również są oznakami starzenia?

Tak, tylko że nie są oznakami biologicznego więdnięcia. Naturalne starzenie się skóry jest zaplanowane przez geny i nie mamy na to wpływu. Dermatolodzy nazywają to również starzeniem biologicznym lub wewnętrznym, ale jest też zewnętrzne starzenie się –  bezpośrednio związane ze stylem życia i nawykami. Promienie słoneczne, palenie i zanieczyszczenie skóry mogą mieć ogromny wpływ na tempo starzenia się skóry i jej wygląd.

Różnica między typami starzenia się skóry

 

Rodzaj starzenia się skóry Starzenie się wewnętrzne Zewnętrzne starzenie się
Pigmentacja Lekka pigmentacja Wiele obszarów pigmentowanych w postaci piegów, siatek naczyniowych, dobrych i złośliwych nowotworów
Częstość występowania raka skóry Rzadko spotykany Częsty
Według części ciała Całe ciało Otwarte obszary ciała – twarz, szyja, ramiona
Na zmarszczkach Drobne i płytkie zmarszczki Głębokie zmarszczki, szczególnie na czole oraz w okolicy fałdu nosowo-wargowego

A jeśli chcesz zachować młodzieńczy wygląd skóry?

Aby to zrobić, musisz zwracać uwagę na swoje nawyki i podstawową opiekę. Oto lista nawyków, które mogą wpływać na jakość twojej skóry:

• palenie,
• zwyczaj mrużenia oczu na słońcu,
• picie alkoholu,
• brak warzyw i owoców w żywności,
• aktywne wykorzystanie cukru,
• wizyta w solarium,
• częste przebywanie na słońcu bez wyposażenia ochronnego,
• stosowanie szorstkich peelingów,
• brak nawilżenia w pielęgnacji.

Jak pielęgnować twarz, zanim pojawią się oznaki starzenia?

Tutaj wszystko jest całkiem proste. Podstawowa pielęgnacja opiera się na trzech filarach: oczyszczaniu, nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej.

Musisz oczyścić twarz łagodnymi i niedrażniącymi produktami. Im bardziej wrażliwa skóra, tym produkt powinien być bardziej miękki, ale ta zasada dotyczy każdego rodzaju skóry. Produkt może występować w formie pianki, żelu, proszku enzymatycznego lub balsamu hydrofilowego.

Ważniejszy jest skład niż forma – powinien zawierać łagodne środki myjące. O miękkości produktu decyduje wiele czynników, ale głównym i ważnym jest brak agresywnych detergentów pod skrótem SLS. Same w sobie nie uszkadzają skóry, ale ją wysuszają.

Nawilżacze utrzymują skórę nawilżoną i suchą. Dzięki nim wygląda elastycznie, odżywiona i przyjemnie się błyszczy. W kremach, balsamach i serum szukaj składników nawilżających: gliceryny, aloesu, ceramidów, kwasu hialuronowego.

Dermatolodzy radzą aby chronić się przed słońcem na co dzień , a nawet w pochmurny dzień. Faktem jest, że promienie ultrafioletowe zawsze działają na skórę. A jeśli nie jest chroniona, grozi pojawieniem się plam starczych i przedwczesnym starzeniem się skóry. Przebywanie na słońcu bez filtrów przeciwsłonecznych i chodzenie do solarium to jedne z głównych przyczyn raka skóry. Aby uchronić się przed rakiem, używaj produktu o SPF 30 lub wyższym. Aby zabezpieczyć się przed przedwczesnym starzeniem, szukaj na etykietach skrótów UPF lub UVA + UVB.

Fitness twarzy nie należy do pożytecznych przyzwyczajeń pielęgnacyjnych – nie pomoże zachować młodości skóry.

Czym w takim razie jest pielęgnacja przeciwstarzeniowa?

W rzeczywistości większość produktów przeciwstarzeniowych nie różni się od konwencjonalnych kosmetyków – są tym samym oczyszczaniem i nawilżaniem. Ale są też specjalne składniki, które mogą naprawdę spowolnić proces starzenia. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, sprawdź ich obecność w kompozycji.

Składniki spowalniające starzenie się skóry: retinoidy i peptydy

W zaleceniach Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznego preferowane są dwie grupy substancji, które faktycznie zwalczają zmarszczki. Są to retinoidy – pochodne witaminy A – oraz peptydy, konstruktory kolagenu. Tłumią pracę enzymów rozkładających kolagen, dzięki czemu skóra wygląda młodziej.

Kosmetyki z peptydami można kupić na rynku masowym i stosować bez konsultacji z lekarzem. Ale w przypadku retinoidów trzeba uważać –  mogą powodować poważne podrażnienia i zaczerwienienia skóry i nie są odpowiednie dla każdego. Wolno sprzedawane są produkty z retinolem, łagodniejszą formą witaminy A. Lepiej zacząć od niskiego stężenia. A także pamiętaj, aby użyć sanskryny.

Koniecznie trzeba stosować kosmetyki z retinoidami na noc i uważać: na początku może pojawić się suchość, zaczerwienienie i łuszczenie się. Najlepiej stosować je najpierw raz w tygodniu i stopniowo zwiększać częstotliwość. Zwykle skóra przyzwyczai się do retinoidów po jednym do dwóch miesięcy, ale jeśli tak się nie stanie, warto wypróbować krem o niższym stężeniu lub słabszej formie retinoidów. Wcześniej oczywiście musisz zrobić sobie przerwę i zacząć odnawiać skórę. Ostatnie badania pokazują, że skuteczniejsze jest stosowanie słabszych form retinolu, ale często.
Ostatni i być może najważniejszy niuans dotyczący retinoidów: nie można ich stosować w czasie ciąży i laktacji. W rzeczywistości nie ma jeszcze dokładnych informacji na temat wpływu retinoidów powierzchniowych – badania mówią, że są one bezpieczne. Ale było kilka przypadków, w których kobiety, które stosowały kremy z retinoidami podczas ciąży, doświadczyły komplikacji. Dlatego i tak zalecamy ich unikanie ”. fragment książki Adela Miftakhovej i Maszy Vorslav „Normalnie o kosmetykach”.

Składniki utrzymujące jakość skóry i nadające jej blask: witamina C i kwasy AHA

Niektóre linie kosmetyków przeciwstarzeniowych zawierają składniki aktywne, które odmładzają twarz.

Popularnym składnikiem jest witamina C. Chroni skórę przed działaniem promieni UV i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wiele osób twierdzi, że witamina C nadaje skórze blask i wyrównuje koloryt, dlatego też stosują ją młodzi ludzie. Naukowcy prowadzą badania, aby znaleźć nowe możliwości zastosowania tego leku w opiece.

Kwasy AHA pomagają usunąć przebarwienia i odnowić naskórek. Są to składniki złuszczające, które są bardziej miękkie niż peelingi, ale działają skuteczniej. Należą do nich kwas glikolowy i mlekowy.

Jeśli potrzebujesz czegoś więcej niż nawilżenie i wyrównana cera, skonsultuj się z dermatologiem. Możesz otrzymać zastrzyki i botoks, kremy na receptę i kuracje przeciwstarzeniowe.

 

 

Evlali Vasilieva

Źródło:burninghut.ru