Skąd się biorą białe plamy na skórze – i jak się ich pozbyć

Nie panikuj: to nie jest niebezpieczne! Białe plamy pod oczami a czasem na górnych powiekach i innych obszarach twarzy nazywane są prosakami . Ich popularna nazwa – Corn Bunting , ze względu na zewnętrzne podobieństwo do ziarenka prosa.

 

 

 

W dotyku są to gęste małe formacje , małe guzki, nie bolesne, ale dające estetyczną niedogodność.

Dlaczego występują i jak można je usunąć?

Zwykle pojawiają się prosaki pod dolną powieką ale mogą pojawić się również wokół nosa, na górnych powiekach, pod dolną wargą. Nie zmieniają wielkości, ale też nie przechodzą naturalnie, nawet przy próbie ich wyciśnięcia.

Białe kropki pod oczami, które wyglądają jak pryszcze, są małymi, białymi lub żółtawymi strukturami podskórnymi wypełnionymi warstwowymi skupiskami keratyny (zrogowaciałymi komórkami nabłonka). Ich wielkość waha się od 0,5 do 3 mm, a punkty są rozmieszczone w małych grupach lub w postaci oddzielnych elementów, ale nigdy się ze sobą nie łączą.

 

Niektóre z powodów tych zaskórników to:

pęcherze;
oparzenia;
długotrwała ekspozycja na słońce;
maści steroidowe;
odnawianie skóry lub odmładzanie laserowe.

Aby pozbyć się musisz udać się do wykwalifikowanego specjalisty. Tylko w takim przypadku usunięcie będzie bezpieczne i skuteczne.

W klinikach kosmetycznych do usuwania prosaków stosuje się różne metody – usuwanie mechaniczne, koagulacja laserowa i elektryczna, kwas retinowy, ozon.

Ale są też naturalne środki, które można bezpiecznie stosować w domu:

1. Maska.

Wymieszaj 3-4 łyżki – miód i 1 łyżka – cynamon. Nałożyć cienką warstwę na twarz i pozostawić na 20 minut. Spłucz zimną wodą.

2. Woda różana.

Jest to naturalny środek, który doskonale łagodzi stany zapalne skóry. Nakładaj go wacikiem na dotknięty obszar 2-3 razy w tygodniu i nie spłukuj.

 

 

Źródło: lifter.com.ua